Dovolená

  

Vzhledem k vývoji situace v souvislosti se šířením onemocnění virem SARS CoV 2  resp.  rozvojem  onemocnění COVID 19 a zároveň úrazu lékařky převádíme prozatím od 23/3 2020  ordinační hodiny  do distančního režimu

budeme k dispozici na telefonu 604 143 302

(vyhodnocujeme zdravotní stav, elektronicky vystavujeme žádanky na další vyšetření,  vystavujeme e-pracovní neschopnost, odesíláme e-recepty)

lze volat i o víkendu.

Věříme, že se všichni brzy uzdravíme.

Děkujeme  za pochopení  

 

Nejbližší pohotovostní nepřetržité ošetření pro ORL neodkladné obtíže:

Thomayerova nemocnice, nemocnice v Benešově 

Časté dotazy 

Je k ORL vyšetření nutné doporučení praktického nebo dětského lékaře?

Ne, doporučení není nutné, ale je vhodné. 

Je možno se k vyšetření objednat na určitou hodinu?

Ano, ale je třeba počítat s objednacím termínem 7-14 dnů. Pacienty objednáváme od 10 hodin. Čas mezi 8.30 až 10.00  je určený pro akutní onemocnění.

Co dělat v případě akutního onemocnění?

Dostavit se na vyšetření mezi 8.30 až 9.30 hod. Tato doba je každý den vymezena pro pacienty s akutním onemocněním.

Jestliže se k vyšetření objednám, je dodržen objednací čas?

Čas objednání se snažíme dodržovat – objednaný pacient má přednost před neobjednaným. Je však třeba počítat přibližně s 20 minutovou rezervou - může se zkomplikovat ošetření předchozího pacienta.

Když jsem již ošetřen a mám se dostavit ke kontrolnímu vyšetření, budu muset čekat na vyšetření mezi neobjednanými pacienty?

Ne. Pacient je ke kontrolnímu vyšetření objednán v pro něj vyhovujícím termínu a čase.

Co mám dělat, jestliže nejsem akutní pacient, na ORL vyšetření spěchám, ale je dlouhý objednací termín?

V tom případě je nutné přijít mezi 8.30 - 9.30 hod a počkat mezi neobjednanými pacienty. Je zde ale zvýšené riziko infekčního onemocnění! Tento čas je vymezen pro akutně nemocné, tedy zpravidla infekční pacienty.

 

Doporučení , co dělat při akutních stavech 

 

Bolest ucha
Především je vhodné tišit bolest, studeným obkladem přes ucho a podáváním analgetik (tablety paracetamolu (např. Paralen nebo Panadol) Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo ušních analgetických kapek (Otobacid) a vyčkat nástupu účinku. Člověk, který bolestí trpí, by měl udržovat správnou polohu, kterou je polosed, nebo sed v předklonu. Doporučováno je i nastříkání nosního spreje (Olynth, Nasivin, Otrivin, Sanorin) do nosu a užívání dostatku tekutin. V případě, že potíže trvají, vyhledejte lékaře.


Krvácení z nosu
První řadě je potřeba krvácení zastavit. Pomůže k tomu stisknutí křídel nosu proti sobě po dobu několika minut. Do nosu můžete také vložit smotek vaty, či Gelasponu, namočených v nosních kapkách či nosním spreji (Nasivin, Olynth, Otrivin). Pomoci může také studený obklad na kořen nosu a zátylek. Důležité je si nelehat, ale zůstat v polosedě či předklonu. V případě polohy vleže hrozí zatékání krve do žaludku a následné zvracení. Postižený by si měl vypláchnout ústa vodou ale nic nepolykat. Pokud potíže trvají, vyhledat lékaře.

Bolest v krku
Bolest tište studeným obkladem na krk (Priessnitz), podáváním analgetik v tabletách (Panadol, Paralen, Ibalgin, Ibuprofen, Ibumax) nebo lokálními analgetiky v podobě pastilek a kloktadel. Tablety Panadol a Paralen pomohou také při snižování teploty. Pijte dostatek tekutin a v případě, že potíže potrvají delší dobu, vyhledejte lékařskou péči.

Polknutí cizího tělesa
Co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc a v žádném případě nezajídejte polknuté těleso další stravou!

Náhlá porucha sluchu (nedoslýchavost)
Pokud je porucha sluchu provázena pocity nerovnováhy, závratí a pískáním nebo šuměním v uších, vyhledejte včasně lékařskou péči. Pokud je porucha sluchu způsobena nadměrnou sluchovou zátěží (disco, koncert, hlučné stroje), je též doporučováno vyhledat lékařskou péči.

Chrapot
Doporučován je hlasový klid, léky ředící hleny a umožňující jeho vykašlání, dostatek tekutin a zvlhčování vzduchu. Člověk by neměl kouřit a v případě potřeby tišit bolest a eventuálně snižovat teplotu. Pokud jsou obtíže dlouhodobé, měl by vyhledat lékaře.

Ambulance UŠNÍ, NOSNÍ, KRČNÍ, Pražská 572, Jílové u Prahy, 254 01 | login